کیفیت تنها رمز موفقیت نیست؛ زیرا فضای رقابت هر روز فشرده تر می شود و عناصر دیگری برای اثرگذاری بر روی مشتری دخیل می شود که یکی از مهمترین آنها رنگ است. ساختار بصری محصول یکی از ابزارهای ارتباطی با مشتریان است. الگوهای بسیاری در ارتباط با رنگ و فروش وجود دارد. هر رنگ یک ویژگی خاص را منعکس می کند.

ارتباط موثر فروش و رنگ موضوع بسیار جذابی است. روانشناسی رنگ یکی از بحث برانگیزترین مباحث در بازاریابی و فروش است که نقش مهمی را در متقاعد کردن مشتری دارد. این موضوع در محصول خلاصه نمی شود، تک تک ما انسانها با نوع پوشش و انتخاب رنگ پوشاک خود در واقع بسته بندی خودمان را انتخاب می کنیم و در مواجهه با مشتری با طرف مقابل پیامهای غیر کلامی مختلفی را به وی منعکس می کنیم.

موضوع رنگ فقط در بسته بندی خلاصه نمی شود و شما در مقام نیروی فروش باید در نوع پوشش خود نیز این موضوعات را در نظر بگیرید. به عنوان مثال رنگ قهوه ای، بازتاب صمیمیت است، در حالی که بنفش، فرهیختگی، و قرمز، هیجان را منعکس می کند.

زمینه کاری شما در انتخاب رنگ پوشش نان جایگاه مهمی دارد. مثلا اگر در شرکتی هستید که در زمینه ی بهداشت و سلامت فعالیت دارید، رنگهای روشن تصویر ذهنی دقیقتری را خلق می کند یا اگر در زمینه ی مواد غذایی فعالیت دارید از رنگهای هیجانی تر بهره مند شوید. شناخت روانشناسی رنگها موضوعی است که در ایران خیلی مورد توجه قرار نمی گیرد، در حالی که این موضوع یکی از نقاط قوت نیروی فروش موفق است.

گرچه خوشبختانه نسل جوان با علاقه مندی این موضوعات را از طریق دنیای مجازی خیلی خوب دنبال می کند.

 

 

 

منبع: ماهنامه بازاریاب بازارساز