اوبر قصد دارد، شبکه ای از تاکسی های پرنده | شهری بسازد. این شرکت برای نخستین بار در اجلاسی در لس آنجلس از طرح اولیه Uber Air رونمایی کرد. تاکسی طراحی شده به طور عمدی از زمین بلند می شود و فرود می آید. پیش بینی می شود، این سیستم تا دوسال دیگر آماده حمل مسافران در آسمان شهرهای شلوغ باشد. اوبر قصد دارد، خدمت تاکسی هوایی را تا ۲۰۲۰ راه اندازی کند و نمونه خودران این تاکسی نیز تا ۱۰ سال دیگر ارایه میشود. هزینه این سفر به ازای هر مایل ۱.۸۴ دلار خواهد بود.

دارا خسروشاهی، مدیر ارشد اجرایی اوبر در این باره گفت: ما می خواهیم شبکه ای از این وسایل نقلیه ایجاد کنیم تا مردم عادی بتوانند در مسافت های طولانی تر از تاکسی های هوایی استفاده کنند و با هزینه ای معقول از ترافیک در امان بمانند.

به هرحال مدل های موجود نشان دهنده وسیله نقلیه ای شبیه بالگرد هستند که با استفاده از چند پروانه از روی زمین بلند می شود. البته وسایل نقلیه الکتریکی سروصدای کمتری نسبت به بالگرد دارند.

همچنین برای این طرح شبکه ای از Skypoها نیز ساخته میشود. این سکوهای فرود روی پشت بام ساختمانها ساخته می شوند. همچنین مسافران میتوانند با استفاده از یک اپلیکیشن مخصوص تاکسی های هوایی را سفارش دهند.

 

آینده نگاری

خرده فروشی نوآورانه خودرو پرسشنامه سال ۲۰۱۳ مک کینزی که در میان بیش از ۴۵۰۰ مشتری در آمریکا، اروپا و چین پخش شد، در کنار دیگر تحلیل ها و گزارشهای این موسسه نشان دهنده تغییراتی در بازار خرده فروشی خودرو هستند.

ظهور موبایل و شبکه های اجتماعی، منجر به بازتعریف الگوهای ارتباطی و تعاملی شده است و در نتیجه رفتار مشتری را تغییر داده است. دیجیتالی شدن فرایندهای خدمت رسانی و فروش دچار تحولی انقلابی شده است. بازار خودرو نیز از این امر مستثنا نیست. فشار صنعت، مدل های کسب و کار کنونی فروشندگان خرد را دچار چالشی جدی کرده است. تغییرات مدل کسب و کار در حوزه خودرو و راهکارهای پیش روی فعالان این عرصه محل اصلی بحث در این گزارش است.همچنین در این گزارش نحوه انتقال از مدل های رایج به سمت مدلهای نوین و چالش های موجود در مسیر این انتقال مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

 

داده خودرو و چگونگی ارزش آفرینی آن

انتظار می رود تا سال ۲۰۳۰ ارزش بازار مربوط به اطلاعات خودروها و همچنین اشتراک خودروها به بیش از ۱٫۵ تریلیون دلار برسد. بر همین مبنا خدمات و ویژگیهای مبتنی بر «اطلاعات خودرو» به عنوان یکی از اصلی ترین خصوصیات مطرح در صنعت اتومبیل، شناخته خواهد شد. بازیگران جدیدی در حال ورود به این محیط بسیار رقابتی هستند. ویژگی اساسی این بازیگران جدید، قابلیت جمع آوری حجم بسیار زیادی از داده، پردازش آنها، تلفيق آنها با سایر منابع و تولید خدمات و ویژگیهایی است که برای مشتریان جذابیت دارند، اما با توجه به ملاحظات گوناگونی که در خصوص اشتراک اطلاعات مطرح است، هم بازیگران سنتی و هم تازه واردان این صنعت متمایلند تا از آینده کسب و کار خود مطلع شوند. این گزارش برای پاسخ به پرسش هایی از این دست فراهم شده است.

 

صنعت خودرو در ۲۰۲۵

برای دهه ها، صنعت خودروسازی به عنوان یک زیست بوم ساختار یافته و سفت و سخت با مرزهای مشخص شناخته می شد، اما امروزه با رشد فن آوری های دیجیتال تمام قواعد حاکم بر این صنعت در حال تغییر هستند. با افزایش سطح انتظارات از حمل و نقل، شرکت های جدیدی با ارایه فن آوری های جدیدی که مشتریان را به سمت رانندگی آسان تر سوق میدهد، وارد این بازار شده اند. در این گزارش از ۱۷۵ شخص دست اندرکار حوزه خودرو در ۲۱ کشور مختلف، پیرامون انتظاراتشان از نحوه تغییرات صنعت نظرسنجی شد.

 

خدمات رفاهی در سال ۲۰۵۰: فرضیه هایی برای آینده

صنعت خدمات رفاهی (آب، برق، تلفن و …) یک صنعت در حال گذار است. گذار به معنی تغییر است و معمولا تغییر به عنوان تکامل آرام در وضعیت کنونی شناخته میشود. سیسکو اعتقاد دارد که تحول در صنعت خدمات رفاهی بسیار بیشتر از برخی صنایع بوده است. در نتیجه، به حرکتهای راهبردی اساسی تری در این حوزه نیاز خواهد بود و اتکای صرف به مدل های کسب و کار و اجرایی موجود راضی کننده نخواهد بود. در این گزارش با ارایه مثال هایی فرصتهای ارزش آفرینی نوین و راهبردهای بقا در بازارهای جدید خدمات رفاهی معرفی خواهند شد.

 

 

 

منبع: هفته نامه ایران خودرو