من بیشتر از ۲۰ سال است که بازاریابی می کنم. اما حدود شش سال پیش تدریس در زمینه ی بازاریابی دیجیتال را شروع کردم. تدریس، تلاش شایسته ای است و فرصتی را برای شما فراهم می آورد تا با استفاده از حس کنجکاوی هنرجویان، به خودشان کمک کنید و ابزارها و دستورالعملهایی را | در اختیارشان قرار دهید تا به جلو پیش بروند.

در طی شش سال گذشته، مطمئنا به یک معلم بازاریابی خوبی تبدیل شده ام. اما باید بگویم که تدریس باعث شد که من به یک بازاریابی حرفه ای تبدیل شوم.

 

تدریس قدرت درک شما را بالا می برد

چندین محقق چند سال پیش تحقیقی را روی دو گروه از دانش آموختگان انجام دادند. | به این دو گروه مطالبی داده شد تا بخوانند. | به یک گروه گفته شد که قرار است از مطالبی که خوانده اند، امتحان گرفته شود و به گروه دیگر گفته شد که قرار است مطالب را به گروهی دیگر از دانشجویان درس بدهند.

گروهی که مسئولیت تدریس را برعهده داشتند، مطالب را خیلی بهتر به خاطر می آوردند و آن را خوب یاد گرفته بودند. چون لازمه ی تدریس این است که اطلاعات را ابتدا ملکه ی ذهن خودتان بکنید، و سپس آن را به گونه ای سازماندهی کنید تا بتوانید واضح و شفاف برای دانشجویان توضیح دهید.

آماده سازی برای آموزش در کلاس بازاریابی باعث می شود که مرتبط ترین جوانب موضوع را شناسایی کنید، تحقیقاتی را دربارهی اخبار مربوطه انجام دهید و به طور کلی قدرت تفکر خودتان را تقویت کنید. تصور کردن ایستادن جلوی کلاس و مقابل جمعی از دانشجویان مشتاق به یادگیری که سؤالات هوشمندانه ای را می پرسند، محرک خیلی خوبی برای آزمودن اطلاعات من معلم درباره ی یک موضوع خاص است.

همین امر باعث شده که بتوانم ارتباط خیلی بهتری را در کار و کسب با دیگران برقرار کنم. یکی از مشتریان اخیرا از من پرسید که چگونه می توانیم یک برنامه ی بازاریابی بسازیم در حالی که حتی به یک زبان هم حرف نمی زنیم؟ نگرانی بجایی است. چرا که صنعت بازاریابی از حملات واژه های گیج کننده و دپارتمانهایی با سطوح ناهمگون دانشی – خصوصا در بخش دیجیتال – رنج می برد.

مهارتهایی که شما به عنوان یک معلم توسعه می دهید و مفاهیم پیچیده را با زبان و کلماتی ساده و شفاف برای دیگران توضیح می دهید، به شما در کم کردن فاصله و ارتباط بیشتر با مشتریان و تیمهای کاری کمک می کند. تجربه ای که من از فعالیتهای کلاسی کسب کرده ام، در واقع من را مجهز به تواناییهای بهتری کرد تا بتوانم ترکیبی از چالش برانگیزترین، مشتاق ترین و خودرأی ترین دانشجویان را در یک کلاس مدیریت کنم (اتفاقی که دائما در کسب و کار می افتد).

 

تدریس باعث می شود که از هنرجویان یاد بگیرید

یکی از بزرگترین مزایای تدریس، فرصت تعامل با افرادی است که تجربه، علایق و نظرات منحصر به فردی دارند. مزیت آموزش بازاریابی این است که موضوعی را به چالش می کشد که یک جورایی فردی است. یعنی هر کسی بنا به تجربه و سابقه اش حتی به عنوان مصرف کننده یک جورایی با آن آشنا است.

سوالات دانشجویان بهترین منبع آموزشی است. من متوجه شده ام وقتی برای گروهی از افراد حرفه ای در بازاریابی تدریس می کنم، سؤالاتی که می پرسند، در واقع من را برای بینش بسیار خوبی از چالشها و اولویتهای امروزه ی بازاریابان آماده می کند. دانشجویانی که به تازگی وارد دنیای بازاریابی شده اند، بهترین سؤالات را می پرسند. این امر باعث می شود که نگاه تازه تری به موضوعات قدیمی بازاریابی داشته باشیم که حتی کنجکاوی خود من را هم برمی انگیزاند.

به نظرم هیچ زمانی برای من برای تدریس بهتر از الان نبوده است. تحقیقات صنعتی نشان می دهد که بسیاری از بازاریابان فاقد مجموعه مهارتهای مدرن هستند. و مدیران ارشد بازاریابی سعی می کنند که آن را با فرایند توسعه ی حرفه ای دوباره سرمایه گذاری کنند. روابط بازاریابی، دانشگاه ها و مدارس تکنولوژی به دنبال استعدادهای جدید هستند.

همیشه این جمله ی طلایی در مجله ی ادایج را به خاطر داشته باشید: “اگر می خواهی واقعا موضوعی را یاد بگیری، آن را تدریس کن.”

تیم دولان ( Tim Dolan) مدیر و مؤسس شرکت کیک فریم ( Kickframe)، شرکتی فعال در زمینه ی آموزش و مشاوره ی استراتژی دیجیتالی است. دولان در طی حرف هاش راهکارهای استراتژیکی را به برخی سازمانهای پیشرو از جمله نایک، BMW، سامسونگ، راجرز (Rogers)، بست بای (Best Buy)، و ویرجین ( Virgin) ارائه کرده است.

 

 

 

عنوان مقاله: ” تدریس از شما یک بازاریاب حرفه ای می سازد ”
منبع: ماهنامه بازاریاب بازارساز