جیپ کامپس یکی از قابل توجه ترین شاسی بلندهای تازه وارد بازار بوده، اما به اندازه پیشروهای این کلاس دینامیک و آرام نیست….. جیپ همچنان یکی از گزینه های دست چندم در بازار اروپا بوده و تصویر خشن بودنی که از محصولات این برند در ذهن خریداران نقش بسته باعث شده اکثر خریداران این قاره که بیشتر در محیطهای شهری تردد می کنند به سمت دیگر محصولات کشیده شوند، اما این خودروساز همواره با ارایه محصولاتی جدید درصدد جذب مشتریان بوده و هم اکنون افرادی که به دنبال یک شاسی بلند مناسب خانواده هستند میتوانند جیپ کامپس جدید را بخرند.

کامپس خودرویی با طول ۴٫۴ متری بوده بنابراین با برخی رقبای قدرتمند باید سرشاخ شود. هر خودرویی از نیسان قشقایی و اشکودا کاروک گرفته تا پژو ۳۰۰۸ و فولکس واگن تیگوان را می توان به عنوان رقیب کامپس در نظر گرفت. کامپس با پیکربندی های متنوعی در دسترس است. کار با نسخه دیفرانسیل جلو و مجهز به گیربکس شش سرعته دستی که با پیشرانه ۱٫۶ لیتری مولتی جت دیزلی یا ۱٫۴ لیتری بنزینی توربو همراه است آغاز می شود. اگر مدل های چهار چرخ محرک مجهز به گیربکس دستی را می خواهید باید پیشرانه دو لیتری دیزلی ۱۳۸ اسب بخاری را انتخاب کنید، اما برخی مدل های کامپس با گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک و سیستم چهار چرخ محرک نیز عرضه می شوند.

چهار تریم برای این شاسی بلند وجود دارد که با تریم اسپرت آغاز می شود. این نسخه دارای رینگ های ۱۶ | اینچی آلیاژی، سیستم تهویه مطبوع، کروز کنترل، فرمان چرمی و هشدار برخورد از جلوست. با رفتن به مدل لانگتیتود شاهد تجهیزاتی همچون رینگ های ۱۷| اینچی آلیاژی، مه شکن های جلو، دوربین دنده عقب، – سیستم اطلاعات سرگرمی با صفحه نمایش ۸٫۴ اینچی، ۔ ارتباطات اندروید اتو و اپل کارپلی، سیستم تهویه مطبوع دو ناحیه ای و ورود و استارت بدون کلید خواهید بود.

مدل های لیمیتد مجهزتر بوده و از رینگ های ۱۸ اینچی، صندلی های چرمی و گرم شونده با تنظیم الکتریکی، غربیلک فرمان گرم شونده، برف پاک کن های حساس به سرعت، تشخیص نقاط کور و دستیار پارک سود می برند، اما نسخه پرچمدار تریل هاوک تابستان سال جاری عرضه خواهد شد و برای کاربردی های خارج جاده یا همان آفرود طراحی شده است.
این خودرو تنها با گیربکس ۶ سرعته اتوماتیک و سیستم چهار چرخ محرک در دسترس بوده و دارای چراغ های جلوی هالوژنی، سپرهای جلو و عقب متفاوت، ارتفاع بیشتر از سطح زمین و کفپوش های مقاوم تر است. رینگ های این خودرو ۱۷ اینچی بوده و دارای دستیار حرکت در سراشیبی است که بسیار به کار می آید، اما مدل حاضر در تست از نوع لیمیتد مجهز به پیشرانه دو لیتری دیزلی است که دارای گیربکس دستی بوده و از نوع دیفرانسیل 
جلوست، با قیمت ۳۱ هزار و ۴۹۵ پوند، روی کاغذ با خودروی گران قیمتی طرف هستیم، اما باید گفت برخی رقبا همچون نیسان قشقایی نیز در این حالت شرایط تقریبا مشابهی دارند.

متاسفانه این خودرو به اندازه رقیبی که ذکر شد دینامیک نیست. پیشرانه با یک صدای سنتی ناهنجار استارت می خورد و با شنیدن صدای آن شکی باقی نمی گذارد که با قلب دیزلی طرف هستید و اگرچه پیشرانه با گرم شدن خود خونسرد می شود، اما احتمالا در ترافیک سنگین همین صدا به گوشتان خواهد رسید. بهتر است صدای برخاسته از زیر کاپوت را فراموش کنید!

این پیشرانه مولتی جت گشتاور ۳۵۰ نیوتن متری داشته که از دور ۱۷۵۰ پیشرانه در دسترس بوده، اما محدوده ارایه قدرت این خودرو در مقایسه با حجم پیشرانه به طور غیرعادی ای محدود است. جیپ اعلام کرده، حداکثر قدرت پیشرانه در دور ۳۷۵۰ به دست می آید و برای کسب حداکثر قدرت باید محدوده بالاتر از ۲۵۰۰ پیشرانه را در نظر بگیرید. خوشبختانه گیربکس به طور معقولی نرم بوده و به شما اجازه میدهد تا تعویض های نسبتا سریعی انجام دهید. نرم بودن خودرو در هنگام حرکت با سرعت های بالاتر بهبود می یابد هرچند در این نقطه است که محدودیتهای شاسی کامپس خود را نشان خواهد داد. تنظیمات سیستم تعلیق حس نرمی را منتقل کرده و همین امر در پیچها باعث تکانهای بیشتر بدنه میشود.

بد نیست به این نکته اشاره کنیم که پایداری کامپس با عبور از ناهمواری های روی جاده به سادگی شکسته میشود. این خودرو در مقایسه با قشقایی پایدار و اعتماد به نفس کمتری داشته و در عبور از پیچ ها هم به پای سئات آتکا نمیرسد.

در کابین جیپ کامپس از مواد نرم زیاد در مکان های صحیح باعث شده فضای سر کمی تحت تاثیر قرار گیرد. فضای محفظه بار کامپس ۴۳۸ لیتر است که کمی بیشتر از قشقایی بوده، اما کاملا کمتر از خودروهایی همچون اشکودا کاروک است.

کامپس یکی از تازه واردهای ارزشمند در کلاس شاسی بلندهای خانوادگی بوده اما محصول جدید جیپ خیلی آرام و نرم نبوده و از نظر دینامیکی نیز نمی تواند خودروهایی همچون نیسان قشقایی، اشکودا کاروک ویاپژو ۵۰۰۸ را بترساند. شاید نسخه های ارزان تر دیفرانسیل جلو جذابیت بیشتری داشته باشند، اما این نسخه چهار چرخ محرک در قاره اروپا توجه زیادی ندارد.

 

 

 

 

منبع: هفته نامه ایران خودرو