برای هر فردی که در دنیای کسب و کار کنونی نقشی را ایفا می کند، تمایل به پیشرفت و کسب موقعیت های برتر در حرفه ی خود حسی بیگانه نیست. همه ی ما با هدف به دست آوردن مشتریان بیشتر، ارتقای شغلی و موقعیتهای کاری برتر، شبهای بسیاری را | بیدار مانده ایم و بسیار تلاش کرده ایم. اما آیا | آنچه به تحقق این رویاها می انجامد، تنها | تلاش و سعی بیشتر است؟ همه ی ما کسانی را می شناسیم که معتقدیم اگر بیش از آنها ساعی نبوده ایم، به همان نسبت برای ترسیم مسیر حرفه ای خود سعی کرده ایم اما واقعیت این است که آنها بسیار مشهورتر و موفقتر هستند. چه عامل دیگری در کنار تمام قابلیتها و مهارتهای ما در تحقق رؤیاهای حرفه ای مان موثر است؟

این سوالی است که راب براون در کتاب “شهرت خود را بسازید” به آن پاسخ می دهد. او متخصص رهبری در ابعاد جهانی بر اساس ایجاد روابط قدرتمند، موثر و پرمنفعت است؛ براون، بنیانگذار و مدیر عامل آکادمی آموزش شبکه سازی و سخنرانی قابل در همایش های تد است. او استراتژیهای خود را با رهبران برجسته و کارشناسان ارشد اجرایی در محیط رقابتی امروز به منظور ارتقای برند شخصی که مبنای اثرگذاری بیشتر و ترقی در مسیر شغلی و حرفه ای است به اشتراک می گذارد و با انرژی و قدرت متقاعدسازی شگفت انگیزی درباره ی بنا نهادن نیروهای متصل همکاری کننده در بطن فرهنگها و کشورها صحبت می کند.

 

جف بزوس: برند برای یک شرکت به مثابه شهرت، و اعتبار برای یک فرد است

همه ی ما تعریفی عام از شهرت بر اساس معنای عمومی آن در فرهنگ و جامعه داریم. شهرت هر فرد تصویری است که در ذهن ما از او وجود دارد؛ ادراکی که در غیاب افراد شکل می گیرد، در حالی که بخش زیادی از آنچه افراد در بستر اجتماع به دست می آورند، به آن وابسته است. حال اگر به جای اجتماع، قلمرو شهرت را به ابعاد حرقه افراد تنگ تر کنیم، ارزش و اهمیت شهرت بیش از پیش آشکار می شود. دارایی بسیار با ارزشی که در مسیر حرفه ای، آزادی انتخاب را به ارمغان می آورد. موهبت انتخاب کردن، به جای انتخاب شدن، تنها زمانی قادر خواهید بود انتخاب کنید که گزینه های متعددی در دسترس داشته باشید و این فقط از طریق ایجاد یک شهرت و یک برند شخصی معتبر و قابل اعتماد ایجاد می شود؛ چیزی که با ارزشترین دارایی شماست و البته ممکن است که در لحظه نابود شود، مگر آنکه روند ایجاد شهرت و اعتبار به طور هدفمند پیموده شده باشد.

شهرت شما یک دارایی نامشهود و ناملموس است، اما در حرفه ی شما نقش حیاتی ایفا می کند. راب براون معتقد است که بیش از یک پایگاه داده ی غنی، یک محصول یا خدمت عالی، مجموعه ای از مهارتها و یا استعدادهای ویژه، شهرت شما بزرگترین و تنها عامل تعیین کننده ی موفقیت شما در این سیاره است.

 

تصور = واقعیت

اغلب مردم تصور می کنند که برای به دست آوردن شهرت، بخت و اقبال دخيل هستند و آن را باید به شانس واگذار کرد اما بندرت چنین اتفاقی بر اثر خوش شانسی رخ می دهد. در واقع مهمترین بخش از به دست آوردن شهرت، خوب دیده شدن است، این مهم نیست که شما بهترین باشید بلکه، باید بهترین دیده شوید. در واقع چیزی که دیگران درک می کنند مهم است که چیزی که واقعا هستید و رفتار افراد بر اساس ادراک شان از واقعیت شکل می گیرد، به خود واقعیت.

ادراک، فرایندی است که افراد، به وسیله ی آن، پنداشت ها و برداشتهایی را که از محیط خود دارند، تنظیم و تفسیر می کنند و از این طریق به آنها، معنی می دهند. أما ادراک می تواند با واقعیت عینی، بسیار متفاوت باشد. پس اگر تصورات افراد را تغییر دهید، واقعیت را در ذهن آنها تغییر خواهید داد. خبر خوب مولف کتاب این است که می توانید بر تصوری که دیگران از شما دارند، تأثیر گذار باشید. تصورات می تواند تغییر کند اگر استراتژی درستی را اجرا کنید،

 

آنقدر خوب باش تا نتوانند تو را نادیده بگیرند

در دنیای امروز که عوامل بسیاری در کاهش تمرکز ما مؤثر هستند پروفسور کال نیوپورت از مفهومی به نام کار عمیق صحبت می کند و آن را توانایی انجام کار با حداکثر توان ذهنی تعریف می کند. نیوپورت توانایی انجام کار با کیفیتی را که باعث شود کار ما ضروری دیده شود و تعاملاتی را شکل دهد که دیگران بشدت به آن وابسته باشند سرمایه ی حرفه ای می نامد، براون، کتاب شهرت خود را بسازید را | به عنوان راهنمایی برای دستیابی به این سرمایه ی حرفه ای و همچنین یادگیری مهارت بازاریایی کردن خود معرفی می کند. به این منظور، نویسنده جعبه ابزاری را توصیه می کند که یک رهنمود عملی است و ارزش مطالعه دارد.

 

ساخت شبکه به منظور ایجاد شهرت

از عوامل مهم موفقیت در دنیای کسب و کار امروز ساختن یک شبکه ی وسیع و قدرتمند ارتباطی است

بسیاری از موفقیتهای حرفه ای در اثر مهارتهای نرم و تعامل به منظور جذب اشخاص شکل می گیرند. این مهم است که بتوانید شبکه ی خوبی از ارتباطات بسازید با افراد جدید آشنا شوید و آنها را جذب کنید. شبکه ی شما در های جدیدی را باز می کند که به معنی ایجاد و توسعه روابط تازه است. این ممکن نیست که ناشناس باقی بمانید و در عین حال شهرتی برای خود داشته باشید. بدون شرت هرگز نمی توانید ایده های عالی و حتی بسیار خلاقانه ی خود را به مقصد برسانید. اگر شبکه ی ما کسانی هستند که آنها را می شناسیم، می توان گفت شهرت نیز به معنای تعداد کسانی است که ما را می شناسند. گزینه ی اول، شرط لازم برای رسیدن به گزینه ی دوم است.

 

شهرت خود را بسازید

وقتی برای اولین بار کتاب “شهرت خود را بسازید” را مطالعه کردم، حجم زیادی از ایده ها با ذهنم هجوم برد. تصویر واضحی از مسیری که باید پیمود برایم ترسیم شده بود و به دلیل همین قدرت تصویر سازی و ارائه ی راهکارهای عملی، ملموس و فراتر از یک تعریف صرفا انتزاعی بود که کتاب را برای ترجمه انتخاب کردم،

کتاب “شهرت خود را بسازید” به شما نشان خواهد داد چطور می توانید یک پروفایل قدرتمند و یک نام پر آوازه بسازید . چطور برند خود را معرفی کنید و آن را به درستی در مرکز یک پازل بزرگتر قرار دهید، شما را متقاعد می سازد که شهرت بخشی از بازی شانس نیست بلکه، نیازمند مهارتی است که هر شخصی می تواند بیاموزد.

این کتاب می آموزد که چطور اعتبار خود را بسازید، با افراد در دست ارتباط برقرار کنید و دستاوردهای خود را به دیگران بشناسانید. چگونه برند شخصی خود را بسازید و رشد دهید، ارتباطات مناسب را بنا نهید، و توجهات را به خود معطوف کنید. راب براون شما را به این باور می رساند که با ارزش ترین افراد در هر حرفه، الزاما افراد دارای بیشترین توانمندیها و مهارتها نیستند بلکه، کسانی هستند که بخوبی شناخته شده اند و مورد اعتماد و علاقه ی دیگران هستند.

مهمترین کارکرد این کتاب، ارائه ی یک بصیرت استراتژیک به منظور ایجلا و ارتقای شهرت و برند شخصی شماست که در دنیای کنونی از هر زمان دیگری مهمتر است. امیدوارم شما نیز از مطالعه ی آن لذت ببرید و در مسیر بهبود شهرت خود، گام بردارید.

 

 

 

منبع: ماهنامه بازاریاب بازارساز