مایکل تری دوک در هفتم دسامبر (۱۷ آذر) سال ۱۹۴۹ در ایالات متحده به دنیا آمده است. دوک، رئیس و مدیر عامل وال مارت است و چهارمین فردی است که به عنوان مدیرعامل در بالاترین ردهی مدیریتی بزرگترین خرده فروشی جهان قرار گرفته است. وی از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹، نایب رئیس و مسئول بخش بین المللی وال مارت بود.

به عنوان مدیرعامل، مایک رهبری تیم مدیریتی قدرتمندی را بر عهده دارد که تمرکز خود را روی حفظ و تحقق شعار وال مارت قرار داده اند که کمک به افراد برای پس انداز پول برای داشتن زندگی بهتر” است. دوک از سال ۱۹۹۵ به مجموعه ی وال مارت پیوسته و در ابتدا مسئولیت بخش توزیع و پخش آن را بر عهده داشته است.
وی در سمت نایب رئیسی وال مارت، تمام توان خود را صرف توسعه و ارتقای استراتژی سازمانی این خرده فروش کرد و سعی کرد استانداردهای بالاتری برای منابع و همچنین کارکنان وال مارت تعیین کند. تغییر طراحی در سیستم حمل و نقل، استخدام افراد با استعداد، و توسعه ی تیمی قدرتمند، از مهمترین فعالیتهای دوک در این مدت بوده است.

دوک فارغ التحصیل انستیتو تکنولوژی جورجیا (جورجیا تک) در رشته ی مهندسی صنعتی است. وی پیش از پیوستن به وال مارت، با دو خرده فروش دیگر به نام های فروشگاهای فدریتد ( Federated) و فروشگاههای می ( May) همکاری داشته و ۲۳ سال در صنعت خرده فروشی تجربه دارد.

وال مارت، با بیش از دو میلیون و چهارصد هزار کارمند، بزرگترین کارفرمای خصوصی جهان محسوب می شود. مدیریت این تعداد از کارمندان کار دشواری است و همواره تنشها و حواشی بسیاری پیرامون وال مارت وجود دارد. با این حال هیچ کدام از این مسائل حاشیه ای باعث نشده که دوک و تیم مدیریتی او تمرکز خود را از دست بدهند.

دوک در یکی از سخنرانیهای اخیر خود در شورای روابط خارجی آمریکا، با اشاره به تنشهایی که در سال گذشته برای وال مارت پیش آمد، عنوان کرد:
“من وقتم را صرف فکر کردن به این تنشها نمی کنم چون این مسائل برای من اصلا تنش نیستند.”
وی با اشاره به اینکه وال مارت فرصت ایده آلی برای زندگی بهتر است، افزود:
“ما حقوق و مزایای 
فوق العاده ای به کارمندان مان می پردازیم. اگر این حرف را قبول ندارید، به فروشگاههای ما بروید و از کارمندان سؤال کنید.”
این گفته ها در حالی از سوی مدیر عامل وال مارت بیان شد که آتش سوزی اخیر در یکی از کارخانه های منتسب به وال مارت در بنگلادش، و کشته شدن تعداد زیادی از کارگران آن، خشم منتقدان این غول خرده فروشی را دوچندان کرده است.

دوک به حضور وال مارت در بازارهای بین المللی اهمیت زیادی می دهد. افتتاح فروشگاههای وال مارت در هند، نتیجه ی تلاشها و پیگیریهای این مدیرعامل ۶۳ ساله است. تأکید دوک بر وجهه ی بین المللی وال مارت باعث شده که طبق آخرین آمار منتشر شده، این شرکت در ۱۵ کشور جهان ۴/۲۶۳ شعبه و ششصد و شصت هزار کارمند داشته باشد. در سال مالی ۲۰۱۰، بخش بین المللی وال مارت، فروشی معادل ۱۰۰ میلیارد دلار داشت که حدود یک چهارم از کل فروش این شرکت را تشکیل می داد.

دوک علاوه بر عضویت در هیأت مدیره ی وال مارت از سال ۲۰۰۸، عضو هیأت مدیره ی سمینار مواد مصرفی، عضو کمیته ی اجرایی میزگرد کسب و کار، و عضو کمیته ی اجرایی مرکز بین المللی رهبری محیط در کسب و کار است. وی همچنین در حوزه ی مهندسی نیز فردی صاحب نظر و مطرح است و یکی از اعضای آکادمی ملی مهندسی امریکا است

مایک دوک و همسرش، سوزان، دارای دو فرزند دختر و یک فرزند پسر هستند.

 

 

 

منبع: دوماهنامه‌توسعه‌مهندسی‌بازار