“اگر ما بتوانیم به مشتریان خود کمک کنیم برای خرید خود بهترین گزینه ها را انتخاب کنند و با آنها صادق باشیم، در بلندمدت به سود بسیار بالایی دست خواهیم یافت.”

جفری پرستون بزوس، معروف به جف بزوس، در ۱۲ ژانویه ۱۹۶۴ به دنیا آمد. بزوس، مؤسس و مدیرعامل آمازون و یکی از موفقترین کارآفرینان قرن گذشته است. وی با استراتژیها و ایده های نوآورانه ی خود توانست آمازون دات کام (Amazon.com) را به بزرگترین خرده فروش اینترنتی و مدلی برای فروش آنلاین تبدیل کند.
در ادامه با مقاله “آشنایی با جف بزوس” با وبسایت AliRafieiClass.com همراه باشید.

جف بزوس در ژولای سال ۱۹۹۴ شرکتی را با نام کادابرا تأسیس کرد. او که همواره حسرت می خورد چرا در دوره ای که به گفته ی خودش دوران طلایی اینترنت بود نتوانسته کار بزرگی انجام دهد و از این فرصت بخوبی استفاده کند، با راه اندازی این شرکت قصد داشت تا اندازه ای جبران مافات کند.
یک سال بعد، یعنی در سال ۱۹۹۵ این شرکت تغییر نام داد و از آن به بعد با نام آمازون شناخته می شود. اما ماجرای تأسیس آمازون در نوع خود جالب است. بزوس که در نیویورک کار می کرد، بهتر دید شرکت خود را در واشنگتن تشکیل دهد. همان طور که خودش می گوید، طرح سازمان آمازون را در گاراژ خانه ی خود در نیویورک آماده کرد و طرح کسب و کار آن را در راه نیویورک به واشنگتن نوشت.

امروزه آمازون شرکتی است که پا را از آمریکا فراتر گذاشته و به برندی بین المللی تبدیل شده است که قابلیت ارائه ی خدمات بسیار متنوعی دارد.

بزوس نه تنها در آمازون بلکه، در پیشرفت تجارت الکترونیک نقش کلیدی و غیر قابل انکاری داشته است. او که از همان کودکی، استعداد و خلاقیت زیادی از خودش نشان میداده، تابستانها را در مزرعه ی پدربزرگش با “زهکشی و واکسن زدن به دامها و درست کردن آسیابهای بادی” می گذرانده است. جف انبار خانه شان را به آزمایشگاهی برای مطالعات علمی خود تبدیل کرده بود.

فعالیتهای علمی او باعث شد که در دوران دبیرستان در برنامه ی آموزش عملی دانشگاه فلوریدا شرکت کند و به دریافت جایزه ی شوالیه ی نقره ای نائل شود. او در سال ۱۹۸۶ از دانشگاه پرینستون فارغ التحصیل و وارد بازار کار شد. بزوس برای شرکتهای زیادی کار کرده که از میان آنها می توان به فیتل اشاره کرد. وی در این شرکت توانست شبکه ای را برای تجارت بین المللی طراحی کند. او سپس به شرکت بانکرز تراست ملحق شد و به سمت معاون رئیس منصوب شد.

 

استراتژی چند لایه ی آمازون

آنچه آمازون را از سایر رقبایش متمایز می کند، استفاده از استراتژی چندسطحی (چند لایه) در کسب و کار این برند است. رویکرد مسئولان این شرکت بویژه بزوس، در ابتدا تمرکز روی ارتباط کسب و کار – مصرف کننده (B2C) بود، یعنی ارتباط بین آمازون و مشتریانش. در عین حال لازم بود آمازون ارتباطی دو جانبه میان خود و تأمین کنندگان محصولاتش ایجاد کند، یعنی در سطحی دیگر، ارتباط کسب و کار کسب و کار (B2B) تعریف شده است.

با مراجعه به سایت آمازون می بینیم که برای هر محصول، دیدگاه و نظرات چند مشتری نیز در زیر آن ذکر می شوند. این استراتژی کمک فراوانی به رشد فروش آمازون کرد، زیرا آنچنان که پیتر فیسک، نویسنده ی کتاب “پرورش نبوغ بازاریابی” اشاره می کند، در عصر معاصر، مشتریان به حرفهای یکدیگر بیش از آنچه در تبلیغات می شنوند اعتماد می کنند. تاثیر مثبت دیدگاهها و گاه انتقادات مشتریان باعث شد آمازون استراتژی خود را به صورت مصرف کننده – کسب و کار ( C2B) تغییر دهد، یعنی به مرور زمان مصرف کنندگان بودند که به سراغ آمازون آمدند.

دیری نپایید که آمازون قسمتی را به وجود آورد که مشتریانش می توانستند کالاهای دست دوم خود را بفروشند. در این قسمت، تقریبا هر کسی میتواند هر چیزی را بخرد یا بفروشد و به همین دلیل بود که لایه ی جدیدی از استراتژی آمازون شكل گرفت و آن ارتباط مصرف کننده – مصرف کننده (C2C) بود.

آمازون در سال ۲۰۰۹ با صعودی ۱۳ پله ای به جایگاه چهل و سوم برندهای برتر دنیا رسید. سه سال بعد یعنی در سال ۲۰۱۲ این خرده فروش با صعودی ۴۰ پله ای توانست پس از گوگل و اپل در جایگاه سوم برترین برندها قرار گیرد و این یعنی یک موفقیت کامل. جف بزوس توانسته با استراتژیهای گوناگون، رضایت و اعتماد مشتریان به آمازون را جلب کند.

بزوس در سال ۱۹۹۳ با مکنزی بزوس که یک رمان نویس امریکایی است، ازدواج کرد. مکنزی نیز از دانش آموخته گان دانشگاه پرینستون است و “آزمایش الوتر آلبرایت” عنوان یکی از رمانهای مطرح وی است که در سال ۲۰۰۵ منتشر شده است. جف و مکنزی به همراه چهار فرزند خود، در سیاتل واشنگتون زندگی می کنند.

 

 

عنوان مقاله: آشنایی با جف بزوس
منبع: دوماهنامه‌توسعه‌مهندسی‌بازار