کلاس خودروهای هاچبک داغ و اسپرت از نظر رقابت چیزی کم ندارد به گونه ای که پژو ۲۰۸ GTi و تویوتا یاریس GRMN جدید با اضافه شدن به این کلاس باعث جذاب تر شدن رقابت شده و به همین دلیل هم فورد با عرضه فیستا ST جدید سعی دارد حرف اول را در این کلاس بزند. قبلا تست مختصر این خودرو نشانه های مثبتی را بروز داده و هم اکنون ما برای اولین بار پشت نسخه نهایی فیستا ST جدید نشسته ایم.

 

این خودرو دارای بسیاری از نوآوری های فنی بوده، اما ترفند اصلی فیستا ST جدید ارایه پرفورمنس دینامیکی قابل توجه با قیمت ۱۸ هزار و ۹۹۵ پوند است. خریداران امروزی دنبال خودرویی هستند که در عین اسپرت بودن برای رانندگی روزمره نیز مناسب باشد و فيستا ST نیز باید این امر را مدنظر داشته باشد.

از جمله مهم ترین پیشرفت های فنی صورت گرفته در این خودرو پیشرانه سه سیلندر ۱٫۵ لیتری توربوی جدید است که قدرت ۱۹۷ اسب بخاری و گشتاور ۲۹۰ نیوتن متری دارد. همچنین دیفرانسیل لغزش محدود سفارشی در فیستا ST باعث بهبود کشش شده و سیستم لانچ کنترل نیز بخشی از پکیج پرفورمنس عرضه شده است. شتاب صفر تا ۱۰۰ کیلومتر در ساعت فیستا ST ۲۰۱۸ برابر با ۶٫۵ ثانیه و حداکثر سرعت آن نیز ۲۳۲ کیلومتر در ساعت اعلام شده است.

شاید استفاده از پیشرانه سه سیلندر در این خودرو چندان جذاب به نظر نرسد، اما قلب آهنین فیستا ST قوی بوده و از سکون به خوبی سرعت می گیرد و گشتاور آن نیز در محدوده گسترده ای قابل استفاده است.

صدای پیشرانه خشن بوده و برای اولین بار در ST از حقه های الکترونیکی برای بهبود صدا استفاده شده است. این صدا بسته به انتخاب سه حالت رانندگی قابل تنظیم است. فیستا سه حالت رانندگی نرمال، اسپرت و پیست دارد که در دو حالت آخری صدای خودرو به صورت الکترونیکی افزایش می یابد و البته سوپاپ فعال اگزوز نیز برخی غرشها را بر این مجموعه اضافه می کند.

سواری خودرو هم اکنون بیشتر بر گشتاور پیشرانه متکی است، اما با این وجود بسیار درگیر کننده بوده و تعویض های کوتاه گیربکس شش سرعته دستی نیز بر لذت سواری با فيستا ST می افزاید. قوای محرکه خودرو هماهنگی خوبی با شاسی دارد. مدیر بخش پرفورمنس فورد اروپا می گوید، تیم او روی کالیبراسیون فرمان و شاسی فیستا ST بسیار کارکرده است.

فرمان این هاچ بک اسپرت نیز دو تنظیم متفاوت دارد که یکی برای مدل های دارای دیفرانسیل لغزش محدود و دیگری برای مدل های عادی بوده و البته هر فرمان نیز عملکرد خوبی دارند. تمامی مدل های فیستا ST دارای سیستم هدایت گشتاور با استفاده از سیستم ترمز بوده و در عین حال این سیستم تنها ۸۰۰ گرم تا یک کیلوگرم به وزن خودرو اضافه می کند. شما در زمان ورود به پیچ میتوانید سرعت زیادی داشته باشید، اما در میانه کار وقتی پدال گاز را فشار دهید احساس تنگ تر شدن خط حرکتی خودرو را مشاهده خواهید کرد.

فرمان عملکرد تیزی داشته و سریع ترین نمونه به کار رفته در محصولات پرفورمنس فورد است و همچنین با میزان چسبندگی شاسی هماهنگی نشان میدهد. فاصله بین دو چرخ جلویی ۴۸ میلی متر بیشتر شده و بدنه نیز سفت تر است از قبل است. همچنین استحکام پیچشی فیستا ST جدید هشت درصد بیشتر از نسل قبل است. میله پیچشی اکسل عقب این هاچبک هم اکنون ضخیم تر از قبل بوده و توسط فنرهای هدایت نیرو کنترل می شوند. دیگر ویژگی خاص فيستا ST جدید استفاده از لاستیک های میشلین پایلوت اسپرت است.

مجموعه تلاش های صورت گرفته تولید خودرویی است که فرمان دقیق تر، چسبندگی بیشتر و محدودیت های کمتری دارد. موضوع مهم تر این که ST دیگر خودرویی برای خنده دار بودن نیست.

وجود دامپرهای قابل انتخاب به این معنی است که شما میتوانید فیستا ST را تحت فشار بگذارید و البته با خودرویی مشتاق تر مواجه شوید. با این حال وجود ناهمواری ها و دست اندازها باعث میشود دامپرها بیشتر باز شده و پایداری و آرامش بیشتری به وجود آید. این دامپرها به همراه فنرهای هدایت نیرو باعث شده فورد بوشهای اکسل عقب را نرمتر بکند و بدین ترتیب فيستا ST جدید در رانندگی های روزمره عملکرد بهتری داشته باشد.

البته این خودرو در زمان حرکت با سرعتهای بالا کمی سفت بوده و دست اندازها را خیلی فراموش نمی کند. البته موضوع قابل ذکر این که کنترل خودرو اصلا از دست راننده خارج نمی شود. شما باید این خودرو را رانده و چیزهای زیادی را مدیریت کنید. گسترده شدن خانواده ST قطعا یک قدم رو به جلو است، اما خب این موضوع با کاراکتر خاص فورد همراه نشده است. البته این موضوع از نظر پرفورمنس جدی احساس می شود. فيستا ST ۲۰۱۸ به صورت سه و پنج در عرضه شده و البته محفظه بار ۲۹۲ لیتری آن نسبت به مدل استاندارد تغییری ندارد، اما از نظر کاربردی بودن نیز خودروی مناسبی است.

این هاچبک آمریکایی دارای سیستم غیرفعال سازی سیلندر بوده که برای اولین بار در یک پیشرانه سه سیلندر به کار رفته است. یک مکانیزم هوشمندانه در میل لنگ باعث خاموشی یکی از سیلندرها بين دورهای ۱۲۰۰ تا ۴۵۰۰ پیشرانه و در زمان فشار کمتر روی پدال گاز می شود تا به این ترتیب مصرف سوخت شش درصد کمتر شود. مهم تر این که فرایند غیرفعال سازی سیلندر به ندرت قابل احساس است.

کابین فیستا ST نیز مطابق انتظارات بوده و دارای جزییات اسپرتی همچون صندلیهای ریکارو است. موقعیت راننده در پشت فرمان عالی بوده و ترمزهای بزرگ برگرفته از مدل قبلی ST۲۰۰ به همراه رینگ های ۱۷ یا ۱۸ اینچی اطمینان بیشتری را به راننده منتقل می کنند.

علاوه بر پیشرفت های صورت گرفته در زیر پوست خودرو، این جزییات نیز باعث افزایش جذابیت های فیستا ST شده اند. مهمترین بخش جذابیت این خودرو حفظ سواری هیجان انگیز آن است.

در واقع فورد محدودیت های فیستا ST جدید را فراتر برده و تجربه رانندگی درگیر کننده آن را حفظ کرده است. خنده ای که روی لبتان خواهد نشست پهن تر و طولانی تر از قبل خواهد بود.

فورد فيستا ST جدید در هر زمینهای پیشرفت کرده است. سواری این خودرو عالی بوده و همچون همیشه درگیر کننده و هیجان انگیز است. فیستا ST جدید راحت تر و آرام تر از قبل بوده، ولی همچنان روی پیست تمرکز دارد. تکنولوژی پیشرفته به کار رفته در پیشرانه فيستا ST باعث بهبود پرفورمنس و راندمان شده، اما خب استفاده از پیشرانه سه سیلندر باعث تغییر کاراکتر این خودرو می شود. 

 

 

 

منبع: هفته نامه ایران خودرو