نیسان ۳۷۰Z یکی از آخرین بازماندگان خودروهای اسپرت اصیل است. پیشرانه تنفس طبیعی، طراحی دیفرانسیل عقب و وجود گیربکس دستی باعث شده بودند این خودرو در سالهای قبل موفق باشد، اما این روزها پیشرانه های توربو و گیربکسهای اتوماتیک هم خوانی بیشتری با رفتارها و عادات رانندگان دارند.

البته ۳۷۰Z هنوز هم نفس می کشد و برای مدل سال ۲۰۱۸ فیس لیفت شده است، اما با کمی جست وجو در بازار به خودروی دیگری می رسید که قیمتی مشابه با نیسان دارد. بله مزدا MX-۵ RF استاندارد تقریبا به اندازه ۳۷۰Z سریع است، اما برای مقایسه ای همه جانبه باید مدل ارتقای یافته BBR توربو وارد کارزار شود. خب کدام یک از این خودروهای اسپرت سنتی انتخاب بهتری هستند؟ با ما باشید تا پاسخ این سوال را بدانید.

 

نیسان ۳۷۰Z

نقاط قوت: سواری هیجان انگیز، احساس سنتی بودن، صدای پیشرانه و بازخورد گیربکس دستی

نقاط ضعف: کابین از مد افتاده، نبود تجهیزات مناسب، وزن زیاد، چابکی کم

نام نیسان ۳۷۰Z برای همه آشنا بوده، زیرا این خودرو سنی حدود ۱۰ سال داشته و اگرچه به روزرسانی های زیادی در طی این سالها داشته، اما نسبت به زمان عرضه تقریبا بدون تغییر باقی مانده است.

این خودرو هنوز هم از پیشرانه شش سیلندر ۳٫۷ | لیتری با قدرت ۳۲۴ اسب بخار و گشتاور ۳۶۳ نیوتن متر استفاده میکند. در مقایسه با استانداردهای کنونی، قدرت این پیشرانه شش سیلندر چندان زیاد نیست،| اما برای کسانی که از پیشرانه های توربو گریزان بوده و خواهان تجربه ای سنتی هستند مناسب است.

خودروی حاضر در تست توانست در ۶٫۳ ثانیه از سکون به سرعت ۹۶ کیلومتر در ساعت برسد که درست با رکورد مزدا یکسان است. پیست تست خودروها در زمان حضور کاملا خیس بوده و همین امر باعث کاهشش کشش خودرو در زمان شروع به حرکت میشد، اما زمانی که دو خودرو به شتاب گیری بین دنده ای و با سرعت های بالا اقدام کردند این نیسان بود که با اختلاف چند دهم ثانیه ای از مزدا BBR 5-MX جلو افتاد. باوجود این که نیسان ۳۷۰Z با وزن ۱۴۹۶ کیلویی خود سنگین تر از مزداست، اما گشتاور بیشتر آن باعث میشود در سرعت بالاتر از ۱۱۰ کیلومتر در ساعت حریف را پشت سر بگذارد.

احساس گیربکس این خودرو سنتی تر از مزداست. کلاچ ۳۷۰Z باوجود جدید بودن هنوز هم سنگین است و بازه حرکتی آن بیشتر از رقیب است. استفاده از آن کلاچ رضایت بخش بوده و عملکرد هماهنگی هوشمندانه ای با دور پیشرانه دارد که اگر بخواهید میتوانید آن را خاموش کنید. گیربکس این کوپه اسپرت خوب بوده، اما فوق العاده نیست مخصوصا زمانی که آن را با گیربکس فوق العاده MX-۵ مقایسه می کنید.

خود پیشرانه کاراکتر سنتی تری داشته، زیرا نبود توربو به این معنی است که شما باید دور را بالا ببرید تا بهترین عملکرد را دریافت کنید. البته تحت فشار قرار دادن پیشرانه لذت بخش است، زیرا تحویل قدرت نرم و قابل پیش بینی بوده و با صدای جذاب و گیرای اگزوز همراه است.

به لطف دیفرانسیل لغزش محدود عقب حرکت با ۳۷۰Z در پیچها بسیار هیجان انگیز است. خبر خوب برای رانندگان مشتاق این که سیستم کنترل کشش خیلی به کاراکتر اصیل نیسان آسیب نمیزد بنابراین میتوانید از این خودروی اسپرت دیفرانسیل عقب لذت ببرید.

فرمان نیسان سنگین تر از مزدا است، اما به اندازه آن سریع نیست. بازخورد کمی از آن به دست می آید و اگرچه خود خودرو احساس چابکی را به راننده منتقل می کند، اما وزن خودرو به چشم می آید مخصوصا وقتی که مزدا را رانده باشید. نیسان نمیتواند از نظر چابکی با مزدا رقابت کند. ۳۷۰Z سواری ناهنجارتری نسبت به رقیب در جاده های ناهموار دارد. البته وقتی سرعت بالا می رود اوضاع بهتر می شود.

 

نظرات آزمایش کنندگان

سیستم ناوبری: کار کردن با سیستم اطلاعات سرگرمی نیسان سخت است. این سیستم گیج کننده و زشت بوده و سن بالای ۳۷۰Z را به ما یادآوری می کند.

گیربکس: دکمه روی کنسول مرکزی برای روشن کردن سیستم هماهنگی با دور پیشرانه یک ویژگی بسیار خوب است.

درها: باز کردن درهای بزرگ این خودرو در پارکینگ های تنگ یک کار دشوار بوده و دستگیره های درها نیز عجیب به نظر می رسند.

 

 

مزدا BBR GTi 5-MX توربو

نقاط قوت: هندلینگ لذت بخش، پیشرانه هیجان انگیز، امکان باز کردن سقف

نقاط ضعف: برای خرید کیت توربو باید خودرو را نیز خریداری کرد، کابین تنگ، محفظه بار کوچک

خود MX-۵ استاندارد یکی از دوست داشتنی ترین خودروهای اسپرت است. این خودرو سواری هیجان انگیزی داشته و جذاب است، اما پیشرانه های تنفس طبیعی نمیتوانند با عملکرد نیسان برابری کنند بنابراین پیشرانه مزدا برخی جذابیت های خاص خود برای طرفداران را از دست داده است.

البته کیت BBT GTi با توربوی جدید باعث افزایش ۹۰ اسب بخاری و ۱۲۰ نیوتن متری گشتاور شده که برای ثبت زمان ۶٫۳ ثانیه ای در بحث شتاب کافی بوده و همین امر باعث اثبات توانایی های آن در برابر نیسان. میشود. دلیل این عملکرد خوب وزن ۱۰۴۵ کیلوگرمی مزدا بوده و به ازای هر تن از وزن خودرو ۲۳۷ اسب بخار قدرت وجود دارد که بالاتر از نسبت ۲۱۷ اسبی نیسان به ازای هر تن است.

بدین ترتیب MX-۵ در سرعت های پایین گیراتر از نیسان بوده مخصوصا اینکه گشتاور ۳۲۰ نیوتن متری آن در دور ۳۸۰۰ به دست می آید که بسیار پایین تر از محدوده گشتاور حداکثری ۳۷۰Z است.

توربوی این پیشرانه تاخیر بسیار کمی داشته و حتی شاید فکر کنید خودرو فاقد توربو است، زیرا ردلاین این پیشرانه بالاتر از نسخه استاندارد و تنفس طبیعی است. BBR نه تنها در دورهای پایین قوی تر است بلکه رساندن آن به ردلاین بسیار لذت بخش و هیجان انگیز بوده و صدای پیشرانه نیز به لطف اگزوز سوپر اسپرت ۵۹۴ پوندی فوق العاده است.

پیشرانه MX-۵ که پیش از این نیز بسیار خوب بوده با پذیرایی از توربو بهتر هم شده و تجربه رانندگی خودرو را ارتقا داده است. این خودرو به طور هوشمندانه ای سریع احساس شده و در سرعت های بالا نیز لذت بخش است. قدرت بیشتر پیشرانه به شما اجازه میدهد تا عصاره دیفرانسیل لغزش محدود را بیرون بکشید و دم خودرو را با گاز دادن در سر پیچ ها بازی دهید.

کیت BBR شامل خوبیهای دیگر نیز هست. خودروی حاضر در تست دارای لاستیک های یوکوهاما و رینگ های ۱۷ اینچی روتا، ترمزهای بهتر و فنرهای سفت تر است. این اصلاحات تاثیر مثبتی روی تجربه سواری با این مزدا داشته اند.

 

نظرات آزمایش کنندگان

سیستم ناوبری: سیستم ناوبری مزدا بهتر از سیستم به کار رفته در نیسان بوده و اینترفیس و گرافیک بهتری دارد.

صندلی ها: وجود بلندگوها در پشت سری ها باعث شده اند شما از صدای سیستم صوتی لذت بیشتری ببرید.

فرمان: جای شرمساری است که فرمان خودرو را نمی توان تنظیم کرد، اما با این وجود هم جایگاه فرمان خوب است.

 

قضاوت نهایی

رتبه اول: مزدا BBT GTi ۵ – MX توربو

مزدا MX-۵ استاندارد از نظر پرفورمنس نمی تواند با نیسان ۳۷۰Z رقابت کند، اما هندلینگ سرزنده و چابک آن باعث میشود سواری فوق العاده ای را تجربه کنید ولی با سفارش کیت BBR شما میتوانید نیسان را در پیست پشت سر بگذارید. قدرت بیشتر این پیشرانه باعث افزایش فاکتور جذابیت شده است.

رتبه دوم: نیسان ۳۷۰Z

راندن نیسان ۳۷۰Z هیجان انگیز است و ما هنوز هم از زنده بودن آن خوشحالیم. چنین خودرویی این روزها کم پیدا می شود، اما این کوپه اسپرت تنفس طبیعی، دیفرانسیل عقب و دنده تستی همچنان خنده را بر البانتان خواهد نشاند، هرچند کابین از مد افتاده، قیمت بیشتر، سیستم اطلاعات سرگرمی ضعیف و هزینه های مالکیت بیشتر باعث شده اند نیسان پایین تر از مزدا قرار گیرد.

 

 

 

 

منبع: هفته نامه ایران خودرو